Ostry wzrost cen konwencjonalnego zbrojenia stalowego w postaci prętów stalowych na rynkach międzynarodowych spowodował iż projektanci, wykonawcy robót i inwestorzy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które mogłyby ograniczyć użycie stali.

Analitycy rynku wskazują na niezwykły wzrost konsumpcji stali w Chinach oraz Indiach jako jeden z głównych czynników wzrostu cen produktów stalowych na rynkach międzynarodowych. Dla przykładu jedna z firm analizujących ceny materiałów budowlanych na rynkach międzynarodowych – MEPS International z USA podaje, że ceny stali wrosły o 65% pomiędzy lutym 2003 a lutym 2006 na rynku Ameryki Północnej. Podobna sytuacja zauważalna jest również w Europie.

Ze względu na wyjątkową zmienność i niestabilność rynku obserwowaną obecnie, niektórzy dostawcy stali wstrzymują się z podaniem ostatecznych cen produktów stalowych m.in. zbrojenia stalowego lub stalowego zbrojenia rozproszonego aż do momentu dostawy. Co gorsza niektórzy wykonawcy budowlani nie są w stanie nabyć niezbędnych ilości stali do realizacji projektów co powoduje znaczne wydłużenie czasu zakończenia rozpoczętych budów a nawet konieczność weryfikacji pierwotnie ustalonych cen oraz renegocjacji pierwotnie zawartych kontraktów.

Dla wszystkich szukających alternatywy dla stali jedynym skutecznym rozwiązaniem jest innowacyjne syntetyczne zbrojenie rozproszone w postaci konstrukcyjnych polimerowych makrowłókien. Około 1997 roku amerykańskie i japońskie firmy budowlane rozpoczęły stosowanie polimerowego zbrojenia rozproszonego w miejsce siatek stalowych lub stalowego zbrojenia rozproszonego. W relatywnie krótkim czasie technologia ta rozszerzyła się o kraje europejskie, Australię oraz Afrykę.

Pierwotnie polimerowe zbrojenie rozproszone było używane do zbrojenia płyt betonowych takich jak posadzki betonowe, betonowe place składowe oraz manewrowe, drogi betonowe, lotniska, chodniki ale wkrótce znalazło także zastosowanie w technologii betonu natryskowego (torkretu) jako okładzin betonowych w wyrobiskach kopalnianych i tunelach wydobywczych, betonowych konstrukcjach hydrotechnicznych, budownictwie mieszkaniowym oraz betonie prefabrykowanym.

Wielkim argumentem przemawiającym za stosowaniem polimerowego zbrojenia rozproszonego jest jego łatwość w użyciu co najczęściej oznacza zwykłe wrzucenie rozpuszczalnych papierowych opakowań zawierających kilkaset tysięcy konstrukcyjnych makrowłókien do mieszalnika betonu. W zaledwie kilka minut cała masa betonowa zostaje wypełniona setkami tysięcy łatwo rozproszających się polimerowych makrowłókien. Łatwość w dozowaniu i stosowaniu spowoduje znaczne ograniczenie kosztów robocizny w tym czasu realizacji inwestycji oraz eliminuje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników budowlanych związane z przenoszeniem, cięciem oraz właściwym rozmieszczeniem tradycyjnych siatek lub mat wykonanych ze stali zbrojeniowej. Ponadto polimerowe zbrojenie rozproszone jest odporne na korozję i zdecydowanie góruje nad stalowym zbrojeniem rozproszonym w testach wytrzymałości długoterminowej w betonie nienaruszonym oraz w betonie w którym wystąpiły pierwsze pęknięcia.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej zgadzasz się na ich użytkowanie Polityka prywatności.