Próba giętkości betonu – wytrzymałość na zginanie równa stali

 

Wprowadzenie

To jest podsumowujący raport oparty na wypisie z wyników badań przeprowadzonych przez doktora Stefana Bernarda na Uniwersytecie Sydney Zachodnie w trakcie trwania projektu budowy tunelu autostrady M5 w Sydney Australia.

Proces badawczy rozpoczął się od wyselekcjonowania trzech próbek celem dostarczenia danych porównawczych na temat alternatywnych form zbrojenia betonu natryskiwanego stosowanego w podziemnych tunelach jako wzmocnienie.

 

Próbka Opis
Barchip MHT 48mm włókno syntetyczne ilość 10 kg/m3
Włókna stalowe wysokojakościowe zakończone łukiem ilość 40 kg/m3
Siatka stalowa (typ F41) średnica drutu 4 mm, oczko 100 mm

 

Program doświadczalny

Okrągłe panele testowe o średnicy 800 m i wysokości (głębokości) 75 mm zostały przygotowane dla trzech rodzajów zbrojenia. Próbki te miały za zadanie symulowanie odcinków pokrytych betonem natryskiwanym. Próbki te zostały utwardzone w normalnych warunkach laboratoryjnych 28 dni przed rozpoczęciem próby. Rezultaty testu zostały przedstawione jako obciążenie do przemieszczenia gdzie powierzchnia pod wykresem może być obliczona celem dostarczenia ostatecznej absorpcji energii (Dżule) dla 40 milimetrowego przemieszczenia w centralnej części próbki.

Wnioski

Włókna zbrojące BarChip Shogun 48 mm są zdolne do utrzymania wysokich wartości absorpcji energii w porównaniu do włókien stalowych lub siatki stalowej zbrojącej beton natryskiwany i jest bezsprzecznie najbardziej właściwym wyborem (doborem zbrojenia) gdzie przewidywana jest wysoka deformacja podłoża.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej zgadzasz się na ich użytkowanie Polityka prywatności.